Read Mara ile Dann by Doris Lessing Free Online


Ebook Mara ile Dann by Doris Lessing read! Book Title: Mara ile Dann
The author of the book: Doris Lessing
Language: English
ISBN: 9750700848
ISBN 13: 9789750700842
Format files: PDF, Epub, DOCx, TXT
The size of the: 21.42 MB
Edition: Can Yayınları
Date of issue: October 12th 2001
Reader ratings: 4.1
Loaded: 302 times

Read full description of the books Mara ile Dann:Mara İle Dann, günümüzden binlerce yıl sonra, insan uygarlığını yeryüzünden silmekte olan yeni bir buz ve ateş çağının ortasında, hayatta kalmak için inanılmaz bir savaş veren iki kardeşin öyküsü. Kuraklık, savaşlar ve vahşi yaşam koşullarının hüküm sürdüğü güney yarımküredeki İfrik'ten (Afrika'dan) kaçıp yeni bir buzul çağının buzları ve karları altına gömülen kuzey yarımküredeki Yerrup'a (Avrupa'ya) uzanan bir serüven. Soylu bir ailenin çocukları olan Mara ile Dann, yıllar sonra İfrik'teki yaşam koşullarına dayanamayarak kuzeye doğru yola çıkarlar. Zıt kişiliklere sahip iki kardeş bu serüveni de farklı biçimlerde yaşarlar. Mara İle Dann, yol boyunca, barbarlığın ve vahşetin boyutlarına tanık olacak, okur da onların kişiliğinde iyi ile kötünün, kadın ile erkeğin, kölelikle tahakkümün, aşkla nefretin, cinselliğin, entrikanın, insana ilişkin ne varsa onun izini sürecektir. Doris Lessing, bu çarpıcı kitabında yalnızca çağımızı değil, bütün milenyumu sorguluyor. Uzak gelecekte geçmesine karşın bir bilim-kurgu romanı olmayan Mara İle Dann'da, yarı gerçek bir kıtayı, ırk, savaş, toplumsal sınıf, para ve insan toplumunun anatomisiyle donatıp, tartışmasız biçimde günümüzün olan bir şey yaratmış. Doris Lessing'in romanı, hızla ekolojik bir felakete sürüklenen dünyaya, o dünyanın Yerrup'taki sorumlularına bir uyarı; açlık ve kuraklıktan 'kıtasal ölüm'ün eşiğine gelen İfrik'e de bir ağıt.

Read Ebooks by Doris LessingRead information about the author

Ebook Mara ile Dann read Online! Both of her parents were British: her father, who had been crippled in World War I, was a clerk in the Imperial Bank of Persia; her mother had been a nurse. In 1925, lured by the promise of getting rich through maize farming, the family moved to the British colony in Southern Rhodesia (now Zimbabwe). Like other women writers from southern African who did not graduate from high school (such as Olive Schreiner and Nadine Gordimer), Lessing made herself into a self-educated intellectual.

In 1937 she moved to Salisbury, where she worked as a telephone operator for a year. At nineteen, she married Frank Wisdom, and had two children. A few years later, feeling trapped in a persona that she feared would destroy her, she left her family, remaining in Salisbury. Soon she was drawn to the like-minded members of the Left Book Club, a group of Communists "who read everything, and who did not think it remarkable to read." Gottfried Lessing was a central member of the group; shortly after she joined, they married and had a son.

During the postwar years, Lessing became increasingly disillusioned with the Communist movement, which she left altogether in 1954. By 1949, Lessing had moved to London with her young son. That year, she also published her first novel, The Grass Is Singing, and began her career as a professional writer.

In June 1995 she received an Honorary Degree from Harvard University. Also in 1995, she visited South Africa to see her daughter and grandchildren, and to promote her autobiography. It was her first visit since being forcibly removed in 1956 for her political views. Ironically, she is welcomed now as a writer acclaimed for the very topics for which she was banished 40 years ago.

In 2001 she was awarded the Prince of Asturias Prize in Literature, one of Spain's most important distinctions, for her brilliant literary works in defense of freedom and Third World causes. She also received the David Cohen British Literature Prize.

She was on the shortlist for the first Man Booker International Prize in 2005. In 2007 she was awarded the Nobel Prize for Literature.

(Extracted from the pamphlet: A Reader's Guide to The Golden Notebook & Under My Skin, HarperPerennial, 1995. Full text available on www.dorislessing.org).


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Mara ile Dann
Read EBOOK Mara ile Dann by Doris Lessing Online free

Download Mara ile Dann PDF: mara-ile-dann.pdf Mara ile Dann PDF