Read Skúška ohňom by Suzanne Collins Free Online


Ebook Skúška ohňom by Suzanne Collins read! Book Title: Skúška ohňom
The author of the book: Suzanne Collins
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF, Epub, DOCx, TXT
The size of the: 961 KB
Edition: Ikar
Date of issue: July 6th 2010
Reader ratings: 4.4
Loaded: 128 times

Read full description of the books Skúška ohňom:V Skúške ohňom, druhom románe trilógie, rozvíja Suzanne Collinsová príbeh Katniss Everdeenovej, kladie jej do cesty nové, nebezpečnejšie prekážky... a prekvapuje čitateľov na každom kroku.

Katniss a jej priateľ z Dvanásteho obvodu Peeta Mellark napriek nepriazni osudu prežili Hry o život a zvíťazili. Katniss sa vracia k rodine a k svojmu dávnemu priateľovi Galovi, doma však nič nie je také, ako si predstavovala. Gale si udržuje chladný odstup a Peeta sa k nej obrátil chrbtom. Medzi ľuďmi sa navyše šepká o vzbure proti Sídlu, ktorú mohli podnietiť práve oni dvaja s Peetom.
Katniss na svoje zdesenie zisťuje, že nevedomky priliala olej do ohňa nespokojnosti, a teraz má strach, že ju nedokáže potlačiť. Najväčšmi ju trápi, že vôbec nemá istotu, či by to mala urobiť. Čím bližšie je Katnissina a Peetova návšteva obvodov, ktorú majú absolvovať v rámci turné víťazov, tým viac je v stávke. Ak sa im nepodarí presvedčiť obyvateľov Panemu, že sú do seba bláznivo zamilovaní, následky budú hrozivé.

Read Ebooks by Suzanne CollinsRead information about the author

Ebook Skúška ohňom read Online! Librarian Note: There is more than one author in the Goodreads database with this name.

Since 1991, Suzanne Collins has been busy writing for children’s television. She has worked on the staffs of several Nickelodeon shows, including the Emmy-nominated hit Clarissa Explains it All and The Mystery Files of Shelby Woo. For preschool viewers, she penned multiple stories for the Emmy-nominated Little Bear and Oswald. She also co-wrote the critically acclaimed Rankin/Bass Christmas special, Santa, Baby! Most recently she was the Head Writer for Scholastic Entertainment’s Clifford’s Puppy Days.

While working on a Kids WB show called Generation O! she met children’s author James Proimos, who talked her into giving children’s books a try.

Thinking one day about Alice in Wonderland, she was struck by how pastoral the setting must seem to kids who, like her own, lived in urban surroundings. In New York City, you’re much more likely to fall down a manhole than a rabbit hole and, if you do, you’re not going to find a tea party. What you might find...? Well, that’s the story of Gregor the Overlander, the first book in her five-part series, The Underland Chronicles. Suzanne also has a rhyming picture book illustrated by Mike Lester entitled When Charlie McButton Lost Power.

She currently lives in Connecticut with her family and a pair of feral kittens they adopted from their backyard.

The books she is most successful for in teenage eyes are The Hunger Games, Catching Fire and Mockingjay. These books have won several awards, including the GA Peach Award.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Skúška ohňom
Read EBOOK Skúška ohňom by Suzanne Collins Online free

Download Skúška ohňom PDF: skka-ohom.pdf Skúška ohňom PDF