Read První přichází tma by R. Scott Bakker Free Online


Ebook První přichází tma by R. Scott Bakker read! Book Title: První přichází tma
The author of the book: R. Scott Bakker
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF, Epub, DOCx, TXT
The size of the: 626 KB
Edition: Triton
Date of issue: 2009
Reader ratings: 6.7
Loaded: 225 times

Read full description of the books První přichází tma:Od První apokalypsy uplynuly dva tisíce let. Nebůh byl poražen a lidé se přirozeně vrátili k všednějším starostem...

Synovec nansúrského císaře a vojenský génius intrikuje, aby pro svého vládce dobyl známý svět, sám přitom sní o trůnu. Charismatický a tajemný duchovní vůdce Tisíce chrámů usiluje o rozpoutání svaté války, která očistí zemi od nevěřících. Čaroděj a zvěd, mučený prastarými nočními můrami, nevzdává pátrání po dávném nepříteli, v jehož existenci věří již jen málokdo. Barbarský náčelník odvržený vlastním kmenem touží po pomstě na bývalém otrokovi, jenž mu zabil otce a zostudil ho v očích jeho lidu.

Tyto postavy představují síly formující svět Trojmoří: moc světskou, moc duchovní, magii a barbarský živel. Mezi ně, již tak balancující v nejisté rovnováze, vstupuje cizinec předurčený a odhodlaný všechny - muže i ženy, císaře i otroky - využít pro své nejasné cíle.

Ale osud lidí - dokonce i těch, kteří rozhodují o běhu světa - má malý význam, když svět jako takový může být brzy rozvrácen. Zatím se ztrácí v politických hrátkách, náboženském zápalu a řevnivosti magických škol, ale staré zlo se znovu probouzí. Nebůh se vrací. Druhá apokalypsa je blízko. A člověk těžko může postavit hradby proti něčemu, co bylo zapomenuto.

Read Ebooks by R. Scott BakkerRead information about the author

Ebook První přichází tma read Online! Richard Scott Bakker, who writes as R. Scott Bakker and as Scott Bakker, is a novelist whose work is dominated by a large series informally known as the The Second Apocalypse which Bakker began developing whilst as college in the 1980s.

The series was originally planned to be a trilogy, with the first two books entitled The Prince of Nothing and The Aspect-Emperor. However, when Bakker began writing the series in the early 2000s, he found it necessary to split each of the three novels into its own sub-series to incorporate all of the characters, themes and ideas he wished to explore. Bakker originally conceived of seven books: a trilogy and two duologies. This later shifted to two trilogies, with the acknowledgement that the third series may yet also expand to a trilogy.

The Prince of Nothing trilogy was published between 2003 and 2006. It depicts the story of the Holy War launched by the Inrithi kingdoms against the heathen Fanim of the south to recover the holy city of Shimeh for the faithful. During the war, a man named Ansurimbor Kellhus emerges from obscurity to become an exceptionally powerful and influential figure, and it is discovered that the Consult, an alliance of forces united in their worship of the legendary No-God, a nihilistic force of destruction, are manipulating events to pave the way for the No-God's return to the mortal world.

The sequel series, The Aspect-Emperor trilogy, picks up the story twenty years later with Kellhus leading the Inrithi kingdoms in directly seeking out and confronting the Consult. The first novel in this new series is due for publication in 2009.

Whilst working on the Prince of Nothing series, Bakker was given a challenge by his wife to write a thriller. To answer this, he produced a science fiction thriller based around a serial killer who can control and influence the human mind. This book, Neuropath, was eventually published in 2008. Inspired, he wrote a second thriller titled The Disciple of the Dog in 2009.
Ebooks PDF EpubAdd a comment to První přichází tma
Read EBOOK První přichází tma by R. Scott Bakker Online free

Download První přichází tma PDF: prvn-pichz-tma.pdf První přichází tma PDF