Read Yeryüzünün Lanetlileri by Frantz Fanon Free Online


Ebook Yeryüzünün Lanetlileri by Frantz Fanon read! Book Title: Yeryüzünün Lanetlileri
The author of the book: Frantz Fanon
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF, Epub, DOCx, TXT
The size of the: 630 KB
Edition: Versus Kitap
Date of issue: 2007
Reader ratings: 8.6
Loaded: 497 times

Read full description of the books Yeryüzünün Lanetlileri:Frantz Fanon'un sömürgeciliğin sömürge halkları üzerindeki psikolojik sonuçlarını analiz etmeye çalıştığı en ünlü eseri olan Yeryüzünün Lanetlileri sömürgecilik karşıtı mücadelenin ve Üçüncü Dünya'nın özgürlüğünün manifestosu olarak bilinmektedir. Afrika'daki ulusal kurtuluş hareketlerinin ve Amerika birleşik Devletleri'ndeki Kara Panterler örgütünün esin kaynağı olmuştur.
Soylu ruhlarımız ırkçıdır!

Bu gerillalar benimsenmek için şövalyece davranmalıdırlar; insan olduklarını kanıtlamanın en iyi yolu budur. Bazen sol onları ayıplar: "Fazla ileri gidiyorsunuz, sizi daha fazla destekleyemeyiz." Yerliler onların desteğine hiç mi hiç aldırmazlar; bu desteği alıp bir taraflarına sokabilirler, değeri bu kadardır. Savaş başlar başlamaz bu sert gerçeği gördüler: Biz de herkes gibiyiz, hepimiz onlardan yararlandık, bir şey kanıtlamaları gerekmez, kimseye ayrıcalıklı muamele etmeyecekler. Görev tek, amaç tek: her tür araçla sömürgeciliği sürüp atmak. En uyanıklarımız gerektiğinde bunu kabul etmeye hazırdırlar, ama bu güç denemesinde aşağı insanların bir insanlık belgesi elde etmek için kullandıkları tamamen insanlıkdışı yöntemi görmeden gelemezler: Hemen verin şu belgeyi de barışçıl yollarla bunu hak etmeye çalışsınlar. Soylu ruhlarımız ırkçıdır.

Fanon'u okuyun. Fanon, bu bastırılamaz şiddetin ne de bir bardak suda fırtına, ne barbar içgüdülerinin yeniden ortaya çıkışı ne de bir hınç olduğunu kusursuzca gösteriyor: kendine gelen insandır bu.
- Jean-Paul Sartre

Read Ebooks by Frantz FanonRead information about the author

Ebook Yeryüzünün Lanetlileri read Online! Frantz Fanon was a psychiatrist, philosopher, revolutionary, and author from Martinique. He was influential in the field of post-colonial studies and was perhaps the pre-eminent thinker of the 20th century on the issue of decolonization and the psychopathology of colonization. His works have inspired anti-colonial liberation movements for more than four decades.

فرانز فانون

طبيب نفسانيّ وفيلسوف اجتماعي ، من جزر المارتنيك، عرف بنضاله من أجل الحرية وضد التمييز والعنصرية.

خدم خلال الحرب العالمية الثانية في جيش فرنسا الحرّة وحارب ضد النازيين. التحق بالمدرسة الطبية في مدينة ليون، وتخصص في الطبّ النفسي ثم عمل طبيبا عسكريا في الجزائر إبّان الاستعمار الفرنسي، عمل رئيساً لقسم الطبّ النفسي في مشفى بليدة ـ جوانفيل في الجزائر، حيث انخرط منذئذ في صفوف المطالبين باستقلال البلد عن فرنسا.

عالج ضحايا طرفي الصراع. على الرغم من كونه مواطناً فرنسياً، وفي عام 1965 انضم فرانز فانون كطبيب إلى جبهة التحرير الوطني الجزائرية غادر سرّاً إلى تونس، وعمل طبيباً في مشفى منوبة، ومحرراً في صحيفة «المجاهد» الناطقة باسم الجبهة، كما تولى مهمات تنظيمية مباشرة، وأخرى دبلوماسية وعسكرية ذات حساسية فائقة.

وفي 1960 صار سفير الحكومة الجزائرية المؤقتة في غانا.

توفي فانون عن عمر يناهز ال- 36 بمرض سرطان الدم ودفن في مقبرة مقاتلوا الحرية الجزائريين.

يعتبر أحد أبرز من كتبوا عن مناهضة العنصريّة في القرن العشرين. ألهمت كتاباته ومواقفه كثيراً من حركات التحرر في أرجاء العالم لعقود عديدة. آمن فرانز فانون بأن مقاومة الاستعمار تتم باستعمال العنف فقط من جهة المقموع، فما أخذ بالقوة يستعاد بالقوة.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Yeryüzünün Lanetlileri
Read EBOOK Yeryüzünün Lanetlileri by Frantz Fanon Online free

Download Yeryüzünün Lanetlileri PDF: yeryznn-lanetlileri.pdf Yeryüzünün Lanetlileri PDF