Read Láska a čest by Julie Garwood Free Online


Ebook Láska a čest by Julie Garwood read! Book Title: Láska a čest
The author of the book: Julie Garwood
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF, Epub, DOCx, TXT
The size of the: 5.88 MB
Edition: Oldag
Date of issue: 2001
Reader ratings: 7.3
Loaded: 448 times

Read full description of the books Láska a čest:Romanticko-historický příběh lásky plné vášně, napětí i dobové středověké atmosféry jedenáctého století líčí oblíbená autorka s šarmem a vtipem, stejně jako s neobyčejnou schopností vyprávět o stále se opakující touze a snu každé ženy - najít toho pravého. Krásná lady Madelyne žije na dvoře svého bratra, krutého a bezohledného barona Luddona. Na Luddonovo panství však vtrhne s vojskem baron Duncan z Wextonu, řečený Vlk, aby pomstil zločin, kterého se Luddon dopustil. Duncan z Wextonu o Madelyne ví a chce si ji odvézt jako válečnou kořist. Když ale hrdou krásku spatří, zaručí se, že ji bude ctít a chránit, i kdyby pro ni měl položit život. Odveze ji do svého hradu a jako čestný muž dostojí svému slovu. Nakonac však oba přemůže vášnivý cit a Madelyne se Duncanovi celou svou duší vzdá. Od této chvíle stojí pevně po jeho boku - po boku svého pána - mocného Vlka, který bojuje za její lásku a svou čest.

Read Ebooks by Julie GarwoodRead information about the author

Ebook Láska a čest read Online! With more than 35 million books in print and 26 NEW YORK TIMES bestsellers, Julie Garwood has earned a position among America's favorite fiction writers.

Born and raised in Kansas City, MO, Ms. Garwood attributes much of her success to growing up in a large family of Irish heritage. "The Irish are great storytellers who relish getting all of the details and nuances of every situation. Add in the fact that I was the sixth of seven children. Early in life, I learned that self expression had to be forceful, imaginative, and quick," says Ms. Garwood.

She began her writing career when the youngest of her three children entered school. After the publications of two young-adult books, she turned her talents to historical fiction. Her first novel, GENTLE WARRIOR, was published by Pocket Books in 1985. Since then, she has branched into other genres including contemporary romantic suspense. Today, her name appears regularly on the bestseller lists of every major publication in the country, and her books are translated into dozens of languages around the world. Her bestselling novel FOR THE ROSES was adapted for the HALLMARK HALL OF FAME television movie ROSE HILL.

Ms. Garwood lives in Leawood, KS and is currently working on her next novel.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Láska a čest
Read EBOOK Láska a čest by Julie Garwood Online free

Download Láska a čest PDF: lska-a-est.pdf Láska a čest PDF